Mohou státy zakázat Bitcoin?

17.4.2021

Bitcoin vs zlato (tržní kapitalizace): 9,48 %
Počet odběratelů newsletteru: 502

Turecká centrální banka před pár dny zakázala svým občanům provádět transakce v Bitcoinu a kryptoměnách (pamatujte: Bitcoin není kryptoměna, jelikož jsou to peníze). Otázka, zda stát může zakázat Bitcoin, se tak může zdát zcestná. Samozřejmě že může, vidíme to v přímém přenosu! Jenže lidé se většinou ptají na to, zda Bitcoin mohou zakázat západní země, především v rámci Evropské unie a Spojených států. A zde je odpověď na tuto otázku již zajímavější.

V západním světě nelze pozorovat trend spějící k zákazu. Regulátoři EU a USA se nesnaží zakázat Bitcoin, jelikož už dobře chápou, že takový zákaz je z povahy technického fungování Bitcoinu naprosto nesmyslný. O co se regulátoři snaží, je spíše nastolení režimu kompletního dohledu nad bitcoinovými transakcemi, identifikace nakupujících bitcoinu, a pokud možno i znemožnění výběru bitcoinu z burz na vlastní peněženky.

Jakmile totiž bude většina bitcoinů držena v uzavřených zahradách správců a burz, bude jednoduché je libovolně zdaňovat a v případě potřeby i konfiskovat - navlas stejně, jako tomu bylo se zlatem ve Spojených státech v roce 1933 (Executive order 6102).

Pro státy je režim přísnějších regulací a vytvoření režimu “walled garden” mnohem výhodnější, než vyložený zákaz. Daně z bitcoinu se v budoucnu mohou stát zajímavým příspěvkem do státního rozpočtu, v případě větší ztráty důvěry ve státní peníze pak plošná konfiskace napomůže při měnové reformě, kdy by nový státní shitcoin byl založen na nominálním krytí bitcoinem (obdobně jako se zlatem v US v letech 1933-1971). Že to zní divoce? Inu, celá monetární historie je jedna velká divočina, kde právě nenadálé reformy a změny pravidel často zajistily státům a velkým bankám záchranu před bankrotem (na úkor zbytku ekonomiky).

Co to znamená pro běžného hodlera? Nedržte dlouhodobě bitcoiny na burze. Používejte Bisq či jiné privátní metody stackování. Naučte se, k čemu je CoinJoin. Nepodceňujte bezpečnost a stackujte přímo do Trezoru. Nevěřte chlácholení pseudoekonomů tvrdících, že státní peníze jsou zdravé a čím dál drastičtější monetární opatření jsou jen dočasná. Nacházíme se na konci padesátiletého experimentu s čistým fiatem. Nadcházející období souběžně probíhající defiatizace a bitcoinizace bude turbulentní.

Delší verzi odpovědi na tuto častou otázku naleznete v nové sekci webu Stackuj.cz: Q&A. Najdete zde i dříve zodpovězené dotazy.

Další změnou na webu Stackuj.cz je odstranění sekce blogu a založení sekce Zdroje, kde jsem nasázel odkazy na zajímavé knihy, články a Twitter účty, které stojí za to sledovat.
 

Další tvorba

  • V posledních týdnech došlo k několika větším změnám v mých bitcoinových výstupech. Série Youtube přednášek Bitcoin: Nestátní peníze je již u konce. Pro Bitcoin Alza jsem také přestal z kapacitních důvodů psát (mé starší články naleznete pod tímto tagem - tag funguje jen na desktop verzi webu).

  • Nově budu tvořit obsah převážně pod hlavičkou SatoshiLabs, a to primárně v angličtině. Můj první výstup tohoto druhu je komentář Three reasons why Coinbase going public is meh for Bitcoin.

  • To nicméně neznamená, že bych přestal tvořit obsah v češtině. Během krátké doby spustím nový bitcoinový podcast ve formě rozhovorů se zajímavými českými a slovenskými bitcoinery. Dva díly jsou již natočeny: první s Karlem Kyovským (General Bytes), druhý s Radimem Kozubem (Blockchain Legal). Kromě podcastu se možná rýsuje ještě jeden zajímavý vzdělávací projekt - ale o tom možná až příště.

Začíná drama při aktivaci Taprootu? A co je vlastně Taproot?

Luke jr. (bitcoinový developer stojící za alternativní implementací Bitcoinu ve formě Bitcoin Knots) se postaral na Twitteru o menší drama, když zveřejnil klienta s aktivační logikou pro Taproot. Drama spočívá v tom, že Lukův post je mírně zavádějící (Luke označuje novou verzi za Bitcoin Core, ačkoli tato verze nebyla publikována standardním procesem) a provozování jeho verze klienta by potenciálně mohlo v budoucnu způsobit split chainu, obdobně jako v roce 2017 při aktivaci Segwitu.

Co je to Taproot (a Schnorrovy podpisy) jsem detailně popsal ve starším článku na Alza: Schnorrovy podpisy a Taproot: dlouho očekávané upgrady Bitcoinu se blíží!
 

Líbí se vám moje tvorba a newsletter?

Pevně doufám, že ano. Je-li tomu vskutku tak, pak vězte, že jsou různé způsoby, jak mou tvorbu podpořit:

  • doporučte tento newsletter svým známým

  • sledujte mě na Twitteru a Instagramu a sdílejte mé aktuální výstupy

  • uvažujete-li o koupi HW peněženky Trezor, můžete nakoupit s mým affiliate linkem (osobně používám Trezor T - podle mého názoru nejlepší HW peněženka současnosti)

  • v patičce Stackuj.cz je možnost donate, a to i s možností podpory přes Lightning Network (vzhledem k poplatkům a problematice velikosti UTXO doporučuji předně tuto možnost)

Studujte Bitcoin, trpělivě stackujte a ignorujte Elona Muska, pokud právě propaguje shitcoiny :-)
Josef
Stackuj.cz