Martin Kuchař o konferencích; dojmy z El Salvadoru

Podcast s Martinem (Chaincamp), dojmy z Labitconf/El Salvadoru.

Bitcoin vs zlato (tržní kapitalizace): 8,4 %
Počet odběratelů newsletteru: 1000 :-)

V devátém dílu podcastu mě ve studiu navštívil Martin Kuchař, který dorazil až z dálné Ostravy. Martin je pořadatel konference Chaincamp, příští rok plánuje uspořádat rovněž konferenci se zaměřením na těžbu Bitcoinu, a to pod záštitou české firmy Braiins. Kromě konferencí jsme s Martinem řešili tzv. Bitcoin derangement syndrome, kterým trpí ekonomičtí nobelisté, bankéři, vrcholní politici a někteří prodavači zlatých mincí. Zafilosofovali jsme si i nad bitcoinovými memy a jejich významem pro adopci Bitcoinu. Zkrátka příjemný pokec, jako vždy:


Nový díl podcastu naleznete na Youtube, Spotify a dalších platformách. Budu rád za každý like, komentář a sdílení!

Labitconf a El Salvador

Minulý týden jsme společně s týmem SatoshiLabs navštívili konferenci Labitconf (Latinsko-americká bitcoinová konference) v El Salvadoru. Jednalo se o silný zážitek, a to jak z důvodu samotné konference - kde jsem se například setkal s mým podcasterským idolem Stephanem Liverou - tak i z důvodu místa konání. Konečně jsem měl možnost podívat se TAM! Do země, která jako první na světě učinila z bitcoinu své zákonné platidlo!

Své první dojmy jsem shrnul v rozhovoru pro kanál Zaujalo ma:


Nemáte-li čas shlédnout celý rozhovor, zde je shrnutí mých názorů:

 • v zemi se střetávají dva přístupy k adopci bitcoinu: zespodu (projekty Bitcoin Beach, Strike) a zeshora (zákonné platidlo, Chivo wallet, nakupování bitcoinu za státní peníze, projekt Bitcoin City)

 • jsem spíše fanouškem bottom-up přístupu, jelikož se s ním pojí tolik potřebná edukace; přístup shora je doprovázen značnou netransparentností a matením lidí ohledně toho, jak Bitcoin funguje a jaké nástroje jsou jim k dispozici

 • Chivo wallet je closed-source, uživatelé nevlastní klíče k bitcoinům, je značně matoucí pro uživatele ohledně toho co se děje a zda transakce proběhla (či proč nemůže proběhnout)

 • projekt Bitcoin City coby plánovaná komunita podle mého názoru selže, tak jako dřívější pokusy; přijde mi zvláštní, že se s takovým projektem spojuje Blockstream - spolupráce s vládou není úplně známka cypherpunku :-(

 • všem nicméně držím palce a doufám, že se v prezidentovi Bukelem mýlím (místní však udělají nejlépe, budou-li se držet motta don’t trust, verify a své bitcoiny si budou vždy držet v open source peněženkách kde vlastní privátní klíče!)

Plné záznamy z konference jsou zde:

 • první den (jsem účastníkem v panelové diskusi v čase od 23:35)

 • druhý den (jsem účastníkem v panelové diskusi od 2:52:30)

Líbí se vám moje tvorba a newsletter?

Pevně věřím, že ano. Je-li tomu vskutku tak, pak vězte, že jsou různé způsoby, jak mou tvorbu podpořit:

 • doporučte tento newsletter svým známým

 • sledujte mě na Twitteru, Instagramu a YouTube a sdílejte mé aktuální výstupy

 • kupte si trička/knížky na Stackuj.cz/Shop (doporučuji však vyčkat do příštího týdne - v obchodě se brzy objeví novinky!)

 • uvažujete-li o koupi HW peněženky Trezor, můžete nakoupit s mým affiliate linkem (osobně používám Trezor T - nejlepší HW peněženka současnosti)

 • v patičce Stackuj.cz je možnost donate, a to i přes Lightning Network

Studujte Bitcoin, trpělivě stackujte a mějte nohy v teple!
Josef
Stackuj.cz