Je těžba bitcoinu neekologická?

15.5.2021

Údajná neekologičnost těžby bitcoinu je opět horké téma. Dlouhodobě se tímto tématem zaštiťují všemožní kritici, nově přilil olej do ohně i Elon Musk, který pro domnělou špinavost těžby bitcoinu přestal přijímat bitcoin dříve, než s tím vlastně vůbec začal - a jal se pokračovat ve svém klasickém trollování, když prohlásil, že jedná s vývojáři dogecoinu (na dogecoinu ale žádný vývoj neprobíhá již několik let).

Útoky na bitcoin z titulu ekologie zpravidla nejsou podložené fakty a nereflektují incentivy, kterým těžaři čelí. Těžaři hledají co nejlevnější elektřinu. A nejlevnější elektřina na světě je taková, která by jinak byla vyplýtvaná. Jsou dvě oblasti, kde lze takovou elektřinu najít. První oblastí je elektřina v nadprodukci, tj. když nabídka převyšuje poptávku. To se může dít u výroby z fosilních zdrojů, ale často je na vině spíše nadprodukce obnovitelné energie. Hydroelektrárny v Číně jsou typickým příkladem, a těžba je v rámci Číny koncentrována právě v provinciích s vysokým podílem hydroelektřiny. Druhou oblastí, kde lze najít levnou elektřinu je tzv. uvízlá energie. Určitě jste někdy viděli záběry na ropné vrty, kde z komínů šlehají obří plameny. Ty plameny jsou spalovaný zemní plyn, který je na místě nevyužitelný a je neekonomické jej skladovat a přepravovat. Respektive na místě nevyužitelný byl do té doby, než k ropným vrtům dorazili těžaři bitcoinu. Nyní je čím dál častěji zemní plyn přímo na místě využíván k výrobě elektřiny, která pohání ASICy přímo v lokalitě ropného vrtu. Využití zemního plynu ke generaci elektřiny pro těžbu bitcoinu je mnohem ekologičtější, než jeho nedokonalé spalování. Podívejte se na reportáž z jedné takové těžební operace.

Ekonomické tlaky zkrátka motivují těžaře k tomu, aby využívali energii z obnovitelných zdrojů a zužitkovali energii, která by jinak byla neekologicky vyplýtvaná. Bitcoin bude do budoucna obřím hybatelem v efektivním využívání energetických zdrojů.

Do detailu jsem se problematikou ekologie těžby zabýval v článku Why Bitcoin’s energy use won’t destroy the planet.

Zajímá-li vás tato problematika opravdu do detailu, doporučuji sledovat tento Twitter thread.
 

Další tvorba

  • Stackuj.cz Podcast! Konečně se mi podařilo najít líbivou znělku, vše propojit, uploadovat, atd. V prvním dílu jsem vyzpovídal Karla Kyovského, zakladatele General Bytes - jednoho z největších světových výrobců bitcoinových ATM. Sledovat můžete na Youtube, poslouchat můžete na Spotify.

  • Pro blog VacuumLabs jsem sepsal zajímavý příběh americké Silvergate Bank (v angličtině) - finanční instituce, která se před lety zaměřila na obsluhu bitcoinových firem, a velmi se jí to vyplatilo.

  • Na stejném prostoru mi také vyšel článek o reportu Citi nazvaném Bitcoin at the tipping point (v angličtině). Zajímavý souhrn ohledně toho, jak na bitcoin pohlíží jedna z největších bank.

  • Zde jsem si střihnul rozhovor pro Cryptonews podcast (v angličtině). O ekologii těžby, CBDCs, Trezoru.

Další věci ke čtení a poslechu

Zde uvádím pár zajímavých zdrojů, na které jsem v poslední době narazil.
Current State of Lightning Network Privacy- detailní analýza ohledně soukromí při využívání Lightning Network.

Bitcoin Takeover Podcast- osmá sezóna tohoto podcastu je zaměřená na hardware wallety. Velmi zajímavý poslech, je-li vám bezpečnost vašeho hodlu drahá. S8E8 je se Slushem, zakladatelem Trezoru.

Uncovering the hidden costs of the petrodollar- skvělý článek Alexe Gladsteina z Human Rights Foundation o pohnuté historii tzv. petrodolaru, tj. dolaru po odpoutání od zlata po roce 1971.
 

Líbí se vám moje tvorba a newsletter?

Pevně doufám, že ano. Je-li tomu vskutku tak, pak vězte, že jsou různé způsoby, jak mou tvorbu podpořit:

  • doporučte tento newsletter svým známým

  • sledujte mě na Twitteru a Instagramu a sdílejte mé aktuální výstupy

  • uvažujete-li o koupi HW peněženky Trezor, můžete nakoupit s mým affiliate linkem (osobně používám Trezor T - podle mého názoru nejlepší HW peněženka současnosti)

  • v patičce Stackuj.cz je možnost donate, a to i s možností podpory přes Lightning Network (vzhledem k poplatkům a problematice velikosti UTXO doporučuji předně tuto možnost)

Studujte Bitcoin, trpělivě stackujte a nezapomeňte si vzít deštník :-).
Josef
Stackuj.cz