Jak nepřijít o klidné spaní

29.5.2021

Bitcoin vs zlato (tržní kapitalizace): 4,97 %
Počet odběratelů newsletteru: 610

Dodnes si živě pamatuji velké korekce v roce 2017. Třicetiprocentní propady během jediného dne (po “čínském zákazu” - některé věci se holt nemění :-) ), škodolibé komentáře v médiích, dlouhá období, kdy bitcoin “už splasknul”. Byl to můj první řádný bull market - a následná “krypto zima” v letech 2018-2019 můj první řádný bear market. Jako správný “krypto investor” jsem tehdy věřil pohádkám o diverzifikaci a měl hezké portfolio plné shitcoinů, které následně padaly rychleji, než čeští ministři zdravotnictví. Zkoušel jsem to i na burzách a bohužel měl začátečnické štěstí s pákovými obchody - abych v první velké korekci přišel o násobky. Zkrátka zábavné časy a velká škola, kterou jsem absolvoval s jedním zásadním poznatkem: následuj signál a ignoruj šum.

Šumu je totiž všude plno. Youtubeři “analyzující” grafy a čtoucí mezi řádky z tweetů lidí, kteří si z followerů dělají jen srandu (v roce 2017 to byl John McAfee, letos je to Elon Musk). Podvodníci nabízející své shitcoiny se 100% preminem. Evangelisti smart-enviro-3rd gen-degen platforem, které už brzy budou umět všechno, levně, ekologicky a flipnou bitcoin. Prodavači jpg obrázků za desítky milionů dolarů. A samozřejmě nocoineři, kteří nad tím vším jen kroutí hlavou a říkají, jací jsme všichni idioti - a v mnoha případech mají skutečně pravdu. Protože rovněž vnímají především šum, ve kterém nejsou schopni identifikovat signál.

Pro čtenáře tohoto newsletteru nebude překvapení, že za signál považuji bitcoin. Bitcoin je konsistentní a neúnavný. V pátek jsme oslavili 3000 dnů od posledního downtime (pěkný kousek historie stojící za přečtení). Jeho měnová politika se nikdy nemění. V plánu není ani změna dosahování konsensu. A všímají si toho lidé, kteří si umí dát jedna a jedna dohromady (nedávný rozhovor s Rossem Stevensem je v tomto exemplární).

Vtipné je, že bitcoin maximalistů bylo již v roce 2017 plno. Ale já je neposlouchal a zbytečně si kazil spánek, jelikož jsem myslel, že jsem chytřejší. Že mám otevřenou mysl, zatímco oni jsou zabednění. Inu, bylo tomu naopak. A měl bych radost, kdyby si alespoň někteří z mých čtenářů nemuseli projít tím stejným. Ono je to totiž vlastně docela jednoduché: studujte povahu dnešních peněz a dejte ji do kontrastu s bitcoinem. Naučte se s bitcoinem pracovat a zabezpečit si ho. Berte jej jako dlouhodobé úspory. Ignorujte bullshit, neřešte krátkodobou cenu a užívejte si klid mysli a kvalitní spánek.

Nedávné výstupy

Trička!

Podařilo se mi zprovoznit e-shopa tričko Stack Sats je tak konečně k dispozici. Platba možná v bitcoinu (LN preferována) či ve fiatu. Zasílám do ČR i SR (Zásilkovna).

Taproot?

S Taprootem to vypadá nadějně. Během pár hodin začíná další signalizační perioda a zdá se, že aktivace bude locked-in. Sledujte naTaproot.watch.

O významu Taprootu jsem před pár měsíci psal v článku Schnorrovy podpisy a Taproot: dlouho očekávané upgrady Bitcoinu se blíží!

Líbí se vám moje tvorba a newsletter?

Pevně doufám, že ano. Je-li tomu vskutku tak, pak vězte, že jsou různé způsoby, jak mou tvorbu podpořit:

Studujte Bitcoin, trpělivě stackujte a užívejte čím dál lepšího počasí.
Josef
Stackuj.cz