Bitcoin jsou peníze

14.6.2021

Bitcoin vs zlato (tržní kapitalizace): 5,62 %
Počet odběratelů newsletteru: 708

Během minulého víkendu proběhla největší bitcoinová konference všech dob: Bitcoin2021 v Miami. Hlavní stage byla po oba dny streamována, záznam naleznete na Youtube účtu Bitcoin Magazine. Nejvíce mě obohatily následující přednášky a debaty:

Největší poprask vyvolalo pochopitelně uznání bitcoinu zákonnou měnou (legal tender) v El Salvadoru. S tím padá další z oblíbených kritik nocoinerů: “vždyť se s tím přece nikde neplatí“. Ta tak nyní bude vystřídána ”platí se s tím jen v nějaké banánové republice“. Nicméně bitcoin má nejvíce co nabídnout právě v chudších zemích bez funkční finanční infrastruktury. A díky rozvoji Lightning Network se sny bitcoinerů již stávají skutečností. V El Salvadoru jsou totiž již delší dobu funkční projekty Bitcoin Beach a Strike, které využívají bitcoinovou Lightning Network k emancipaci místních - více v podcastech Stephana Livery (o Bitcoin Beach, o Strike).

El Salvador pravděpodobně nezůstane dlouho osamocen. O postavení bitcoinu na stejnou úroveň s místní měnou (případně dolarem u dolarizovaných zemí) uvažují nyní Paraguay, Panama, Mexiko, Brazílie. Bitcoinizací zemí jsem se zabýval v přednášce Nestátní peníze: Bitcoinizace (od 19:30 se zabývám přímo bitcoinizací zemí).

O bitcoinu coby penězích jsem se také nedávno bavil s Dominikem Stroukalem. V novém dílu Stackuj.cz Podcast jsme probrali Dominikovy knihy, bitcoin na darknet tržištích, makroekonomickou situaci.

Podcast je dostupný i na platformách Spotify, Google podcasts a podobné. Podporované platformy naleznete zde.
 

Nové knihy v e-shopu

V e-shopu si můžete nově zakoupit tři knižní tituly:

Nepřátelé státu, přátelé svobody. Moje první kniha pojednávající o životě a díle 27 liberálů, ekonomů, filosofů. Poslední kapitole rozebírá fakta a dohady o Satoshim.

Bitcoinové peníze: Jak v městečku Bitville objevili dobré peníze. Ilustrovaná dětská knížka o povaze peněz, zlotřilé tiskárně a tajemném vynálezci nejlepších peněz pod sluncem.

Vynález jménem Bitcoin. Čtivý a srozumitelný průvodce technologickými aspekty Bitcoinu.

Taproot locked-in!

Těžaři v poslední signalizační periodě sekali dobrotu a signalizovali v dostatečném počtu pro aktivaci Taprootu. K té by mělo dojít letos v listopadu. Detailněji si o změnách, které Taproot přináší, můžete přečíst v mém starším článku na Alza.

Jo a mrkněte na vtipné video na Taproot.watch:-).
 

Líbí se vám moje tvorba a newsletter?

Pevně doufám, že ano. Je-li tomu vskutku tak, pak vězte, že jsou různé způsoby, jak mou tvorbu podpořit:

Studujte Bitcoin, trpělivě stackujte a užívejte si letní výlety!
Josef
Stackuj.cz